Emlak işinde ilk yıl yapılan üç büyük hata nedir?

Emlak işinde ilk yıl yapılan üç büyük hata nedir?

Emlak işinde ilk yıl çok önemlidir. İlk yıl iyi geçmezse ikinci yılın iyi geçmesi mümkün olmaz çünkü ikinci yıl çaba gösterecek motivasyonunuz kalmaz, enerjiniz düşer, sabrınız kaybolur, işi boşlamaya başlar, başarısızların arasına karışırsınız. Emlak işine girenlerin ilk yıl yaptığı başlıca üç büyük hatayı aşağıdaki gibidir;

1- İşi yaparken öğrenirim zaten diye düşünerek eğitim almadan işe başlamak. İşe başlamadan önce uzman eğitmenlerden eğitimler almak için bir bütçe ayırmak, alınan eğitimleri içselleştirmek, öğrenilenleri harfiyen uygulamak, bölge çalışmasının üstünde hassasiyetle durmak ilk yılın başarılı geçmesi için olmazsa olmazlardır. Mesleki eğitimlerin yanı sıra, satış, pazarlama ve kişisel gelişime yönelik kitaplar okumak, eğitim ve seminerlere katılmak için de bir bütçeniz ve motivasyonunuz olması gereklidir.

2- Kazandıktan sonra harcarım diye düşünmek. Eğitimi keserseniz geriye düşersiniz. Eğitimlerini sürdürenler ortalama danışmanlardan iki kat daha fazla kazanma potansiyeline sahiptirler. Ayrıca eğitim, reklam, tanıtım gibi işe yatırım olarak yapılması gereken bütçeyi önce bir kazanayım sonra harcarım diye düşünmek emlak işine giren bir çok kişinin yaptığı diğer büyük hatadır. Emlak işinde kendinize, işinize yatırım yapmadan kazanmanız asla mümkün olmayacaktır. Bu yüzden emlak işine giren girişimcilerin bu harcamaları yapabilecek bir bütçesi olması şarttır.

3- Denenecek bir iş olarak görmek. Üçüncü büyük hata ise kararlı bir zihinle yola çıkmamaktır. Denerim olmazsa maaşlı bir işe girerim düşüncesi bir kere zihnimize girerse emlak işinde başarılı olmamız asla mümkün olmaz. Kesin ve kararlı bir zihinle ‘ben emlak işine başarılı olmak için girdim, bunun için gerekenleri bir bir yapacağım.’ tavrı başarıyı getirir.

Bu yüzden diyorum ki; “Emlak işinde iyi bir birinci yıl, iyi bir ikinci yılı müjdeler.”

Hilmi Işıkören

By | 2017-03-13T14:26:43+00:00 Mart 13th, 2017|Emlak üzerine yazılar, Genel, YAZILARIMIZ|0 Comments

About the Author:

1988 yılında Marmara Üniversitesinden mezun olduktan sonra franchising sistemini öğrenmek amacıyla Amerika’ya giden Hilmi Işıkören, döndüğünde gıda sektöründe bir dünya markasının Türkiye merkezinde franchise direktörü olarak profesyonel iş yaşantısına başladı. Türkiye’nin ilk teknoloji marketinin markalaşma ve yaygınlaşma çalışmalarının içinde yer alarak markayı 3 yıl içerisinde 100 mağazayla ülkenin en yaygın zinciri haline getirdi. 1997 yılında emlak sektörüne RE/MAX Türkiye’nin Franchise Direktörü olarak girdi. 2001-2005 yılları arasında Century 21 Türkiye’nin ve 2005-2010 yılları arasında ise Realty World Türkiye’nin Genel Müdürlüklerini (2005 – 2007 arası Kurucu Ortak, 2007 – 2010 arası Genel Müdür) yapan Hilmi Işıkören, 2010 Kasım ayında kendi danışmanlık şirketini kurumsal iletişim ve pazarlama konusunda uzman Belgin Benek ile beraber kurdu. Işıkören Danışmanlık, sektör ayırımı yapmaksızın şirketlere, kurumlara hatta bireylere markalaşma, stratejik iletişim, pazarlama satış danışmanlığı hizmeti vermektedir. 2013 yılı itibarıyla çeşitli sektörlerden şirket, kurum ve kuruluşlar için başarı üzerine motivasyon seminerleri düzenlemekte, sektör ayrımı yapmaksızın işinde başarılı olmak isteyen şirketleri, kurumları ve hatta bireyleri farklılaştırarak öne çıkarmak amacıyla danışmanlık, eğitim ve seminerler vermektir. www.hurriyetemlak.com ve www.emlakgundemi.com.tr 'de köşe yazarlığı yapan Hilmi Işıkören’in yazıları zaman zaman Hürriyet Yazar Kafe’de de yayınlanmakta, iş ve hayata dair ilham veren fikir ve tavsiyelerini paylaştığı www.10numaramotivasyon.com sayfası bugün yüz otuza yakın ülkede binlerce kişi tarafından takip edilmektedir.

Leave A Comment